Cellulit

Cellulit wodny – czym jest i jak z nim walczyć?

Wodny cellulit
5 (100%) 10 ocen artykułu

Cellulit wodny powstaje wskutek nadmierego gromadzenia się wody w tkankach skóry oraz związanego z tym zaburzenia krążenia krwi. Na szczczęście można go zwalczyć dużo łatwiej niż cellulit tłuszczowy. Pojawia się najczęściej u kobiet w okresie dojrzewania. Charakteryzuje się opuchlizną, obrzękiem i pofałdowaną skórą. Najczęściej pojawia się na udach, łydkach, brzuchu i kostkach.

Cellulit wodny – jak rozpoznać go u siebie?Cellulit wodny

Jak rozpoznać cellulit wodny na naszym ciele? Jakie są jego objawy? Charakterystycznymi objawami celulitu wodnego są opuchlizna pojawiająca się tuż przed okresem oraz grudki, które są widoczne po ściśnięciu skóry. Występuje w miejscach wspomnianych w powyższej części artykułu. Cellulit wodny jest popularnym problemem wśród wielu kobiet, jednak najczęściej pojawia się u tych młodych i szczupłych.

Cellulit wodny – przyczyny jego występowania:

Przyczynami cellulitu wodnego są:

 • brak lub znikoma aktywność fizyczna
 • spożywanie dużej ilości soli i ostrych potraw (powoduje to zatrzymanie wody w organiźmie)
 • siedzący tryb życia
 • zażywanie tabletek antykoncepcyjnych
 • częste noszenie butów na wysokich szpilkach

Cellulit wodny, a tabletki – czy są skuteczne?

W sprzedaży pojawia się coraz więcej środków mających zwalczyć cellulit wodny, a tabletki są jednym z nich. Czy wystarczy po prostu je zażywać, aby otrzymać zadowalające rezultaty? Same tabletki niestety nie przyniosą niestety spektakularnych efektów, jednak w połączeniu z odpowiednią dietą i zwiększeniem aktywności fizycznej mogą zdziałać cuda.

Co mogą zdziałać tabletki na cellulit wodny:

 • usuwają nadmiar wody z organizmu
 • oczyszczają organizm z toksyn
 • zmniejszają opuchliznę

Skuteczne tabletki na cellulit wodny powinny zawierać substancje moczopędne, dzięki którym możliwe jest wydalenie toksyn, np. mniszek pospolity; substancje oczyszczające organizm, np. wyciąg z pokrzywy; a także kwas hialuronowy, który sprawia że skóra staje się nawilżona, gładka i mniej podatna na powstawanie cellulitu wodnego.

Cellulit wodny – jak z nim walczyć

Z cellulitem wodnym powinno się walczyć od razu, gdy go u siebie rozpoznamy.

Odpowiednia dieta

Cellulit wodny powstaje głównie pod wpływem nieodpowiedniej diety. Niezdrowa dieta opiera się na dużej ilości soli, która powoduje zatrzymanie wody w organizmie. Zatem pierwszym krokiem w walce z cellulitem wodnym powinna być zmiana diety i ograniczenie spożycia produktów bogatych w sól, zwłaszcza fast foodów, serów i wędlin, a wzbogacenie jej w produkty nawadniające, np. ogórki, arbuza, pomidora.

Aktywność fizyczna

Równie ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości wody. Powinno się pić przynajmniej 2 litry niegazowanej wody dziennie. Można dodawać do niej cytryny, która usuwa toksyny z organizmu. Dobrym rozwiązaniem będą również soki własnej roboty oraz herbaty ziołowe, np. z pokrzywy. Do zlikwidowania tego rodzaju cellulitu znacznie przyczyni się zwiększenie aktywności fizycznej.

Warto wyznaczyć sobie cele, np. 10 tysięcy kroków dziennie lub wizyta na basenie 2-3 razy w tygodniu.

Cellulit wodny

Odpowiedni ubiór

Cellulit wodny często pojawia się przez noszenie zbyt ciasnych ubrań. Powodują one zatrzymanie krążenia. Nie należy więc nosić zbyt często ciasnych skarpetek, zakolanówek na gumce i ciasnych spodni. Zamiast szpilek włóż od czasu do czasu płaskie, wygodne buty.

Krążenie krwi

Na krążenie krwi wpływ ma przede wszystkim styl życia.

Aby poprawić krążenie krwi w organizmie należy wprowadzić do swojego życia aktywność fizyczną. Ćwiczenia na poprawę krążenia najlepiej skonsultować z fizjoterapeutom.

Warto również zrezygnować z palenia papierosów. Zawarte w nich substancje mają ogromny wpływ na jakość krążenia krwi. Papierosy są jedną z najczęstszych przyczyn miażdżycy.

Aby wzmocnić serce i przepływ krwi powinno się zainwestować w zioła i ziołowe preparaty z apteki, które dostępne są bez recepty. Odpowiednie składniki znacząco ułatwią cyrkulację krwi.


Bibliografia

1. Ignaciuk A., Diagnostyka kliniczna – cellulite. 2004
2. Zdziebko-Zięba M., Skuteczna walka z cellulitem, 2008
3. Pura-Rynasiewicz A., Cellulit – choroba czy defekt kosmetyczny? 2010

(3) Komentarzy

 1. sunny says:

  W przypadku cellulitu wodnego grunt to świadomoe odżywianie oraz aktywność fizyczna.

 2. Tara1 says:

  O, nawet nie wiedziałam, że cellulit wodny od ciasnych spodni się robi, będę teraz wiedziała jak zapobiegać, bo niedawno się go pozbyłam i nie chciałabym, aby powrócił.

 3. Figa9 says:

  cellulit wodny najlepiej jest usunąć sposobem na leniucha – nie przyglądać się zbyt uważnie swojej skórze i zaakceptować 😛

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *